Potemkinovský podchod alebo podzemný priestor, ktorý neexistuje .

Autor: Daniel Hudec | 20.10.2014 o 22:00 | (upravené 20.10.2014 o 22:05) Karma článku: 5,69 | Prečítané:  1644x

  Trnavské Mýto je obrazne povedané vstupnou bránou do bratislavskej mestskej časti nesúcej hrdý názov - Nové Mesto. A ako také, verné odkazu dnešnej doby, svojou zanedbanosťou a neporiadkom plne zodpovedá bežnému obrazu dôležitých dopravných uzlov nášho hlavného mesta. Svojou nechutnou scenériou, zničenými a špinavými zastávkami MHD, rozbitým a polofunkčným podchodom a okolím obsypaným smetím a stavebným materiálom všakovakého pôvodu úspešne konkuruje takým „skvostom“ Bratislavy, ako je autobusové nádražie alebo hlavná žel.stanica. 

Podchod na Trnavskom mýte bol daný do užívania verejnosti v r.1974 a bola to na tú dobu veľká sláva. Svojmu poslaniu slúžil relatívne v dobrom stave do prelomu 80 až 90 tych rokov, potom sa začala prejavovať amortizácia ale aj neblahý vplyv novej doby, aby sa postupne premenil na hanbu a jednu z vitrín nekultúrnosti nášho mesta. Počas obdobia 40 rokov neprešiel jedinou skutočnou generálnou opravou, nebolo doň s výnimkou zopár drobných údržbársko – skrášľovacích počinov investované ani euro.V posledných štyroch rokoch síce investovalo mesto do opravy a repasácie pohyblivých schodov menšiu čiastku peňazí, ale efektívnosť takto vynaložených prostriedkov bola na úrovni asi ako keď pri zasypávaní hrobu dáte o dve lopaty hliny do jamy naviac....

A to sa prosím črtali určité možnosti, ako situáciu riešiť, ostali však v štádiu pokusu a keď, tak akurát devalvovali úprimnosť snahy niečo so stavom podchodu urobiť na obyčajnú potemkinovskú paródiu.

Potemkinovská dedina č.1 :

Píše sa rok 2011, podchod je doslova smetisko a stoka, blížiace sa MS v hokeji predznamenávajú poriadnu blamáž. V apríli na poslednú chvíľu dá mesto podchod vyčistiť a dezinfikovať, a dohodne so zástupcami grafity lacnú kamufláž na prekrytie problému. Aj na základe týchto skúseností sa MČ Nové Mesto v júni 2011 pokúsila získať podchod od MZ do vlastnej správy, neúspešne. Jednou z perličiek zdôvodnenia je aj nepochopiteľné znenie vlastníckych paragrafov v našom zákonníku :

„ V zmysle § 6 zákona č.162/1995 Z.z.  o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv v platnom znení sa v katastri síce evidujú stavby spojené so zemou pevným základom, ktoré sú podzemnými stavbami, a to v miestach ich prienikov so zemským povrchom, avšak podchod ako celok nemožno do katastra zapísať“ 

Takže zjednodušene vzaté, žiadny problém v podchode ani nie je, pretože on de jure nemá ani majiteľa, poťažmo on vlastne možno ani neexistuje !!!

Potemkinovská dedina č.2 :

Pri projektovaní OC Centrál bolo možné investora zaviazať prepojením podchodu Trnavské mýto s investičným zámerom, prípadne jeho prevádzkovaním, ale... Všade vo vyspelých krajinách, kde sa citlivo hodnotí „spoločenská zodpovednosť“ popredných firiem CSR (Corporate Social Responsibility), ktorou popredný mobilný operátor v SR určite je, by bol jeho prístup k občanom mesta, v ktorom pôsobí významná časť jeho nehnuteľností, škandálózna. U nás stačí, keď v marci 2013 jeho nadácia prelepí steny, ktoré sú samozrejme medzitým znovu v dezolátnom stave, akýmisi portrétmi, a ešte si pri tom spraví skrytú reklamu vo verejných priestoroch grátis. A rekonštrukcia je na svete...    

Často sme my obyvatelia Bratislavy vyzývaní a poučovaní kompetentnými, že nemáme vzťah  k verejnému majetku mesta, že máme za jeho udržiavanie spoluzodpovednosť a podobné nezmyselné apely kladúce do protiváhy pozície my a oni. Ale veď aj vraždiť sa nemá a je jasné, že absolútna väčšina ľudí podľa toho aj koná, napriek tomu vraždy sú...Takže nabádanie k spoluzodpovednosti je síce milá vec, ale celkom pragmaticky, ja platím dane a očakávam za to od správcu dane nejaký servis. A keď nie je schopný dať do poriadku jeden podchod a potom ustrážiť za cenu tvrdých reštriktívnych opatrení  (kamery, mreže, stála poriadková služba) jeho bezproblémovú prevádzku, tak sa oprávnene pýtam, kto a ako to manažuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?